Az előző évtizedekben rengeteget változtak a közönség otthoni filmnézési szokásai. Mint 2000 szülötte, nekem csak az előző bő 20 évre van személyes rálátásom - de ez idő alatt is sok minden változott. Gyerekkoromban még kazettákon, de inkább DVD-ken néztem meséket; ezeket idővel felváltotta a kábeltévé, majd apukám varázslatos winchestere. (Talán mondanom se kell, hogy erre a merevlemezre nem mindig teljesen jogtiszta módon kerültek a filmek.) A streamingszolgáltatók hazai elterjedésévell viszont egyre kevesebbet került elő.
Kóstolót kaptunk a bűntudat nélküli legális filmfogyasztás szabadságából, egyetemistaként viszont nem mindenkinek van pénze az összes elérhető streamingszolgáltatóra. Vannak viszont olyan oldalak, ahol ingyenesen, mégis legálisan hozzáférhetőek filmek.
Ilyen a Videotorium is. A Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség által fenntartott oldalra tudományos előadásokról készült felvételek és különféle kulturális eseményeken rögzített videók mellett egyetemi azonosítóval való belépés után a magyar filmművészet olyan alkotásai elérhetők, a Körhinta (1955), a Megáll az idő (1982), a Moszkva tér (2001), vagy éppen Az én XX. századom (1988). De találni még Szabó István filmeket, elérhető Tarr Bélától a Családi tűzfészek (1977) és a Kárhozat (1986) is és nemrég került fel Reich Péter más helyeken jobbára elérhetetlen filmje, a Rám csaj még nem volt ilyen hatással (1994).
Fábri Zoltán: Körhinta (1955) - forrás: Filmarchívum
Ha van tehát Neptun-azonosítója az embernek és a magyar filmművészet ikonikus darabjait is pótolná, ezen az oldalon ingyenesen megteheti. Ha pedig külföldi filmek érdekelnének, hasonló oldal például a lengyel 35mm.online, a Koreai Filmarchívum Youtube csatornája, a Korean Classic Film, vagy a Brit Filmintézet (BFI) weboldalán elérhető BFI Player ingyenes része - bár ez utóbbi használatához VPN szükséges.
0 Megjegyzések